Join 60,000+ competitive exam aspirants
If the marked price of the computer is 20% more than its cost price and the shopkeeper offers a discount of 15% on the marked price of the computer, then find the profit percentage of the computer.
5%
1%
3%
2%
None of the above
2%
Calculation: Profit % on Computer Marked Price (MP) = 15,000 MP is 20% more than CP ⇒ CP = 15000 × 100 / 120 ⇒ CP = ₹12,500 Discount = 15% of MP ⇒ Discount = 15% of 15,000 = ₹2,250 Selling Price (SP) = 15,000 − 2,250 = ₹12,750 Profit = 12,750 − 12...
Calculation:
Profit % on Computer
Marked Price (MP) = 15,000
MP is 20% more than CP
⇒ CP = 15000 × 100 / 120
⇒ CP = ₹12,500
Discount = 15% of MP
⇒ Discount = 15% of 15,000 = ₹2,250
Selling Price (SP) = 15,000 − 2,250 = ₹12,750
Profit = 12,750 − 12,500 = ₹250
Profit % = (250 ÷ 12,500) × 100
= 2%