Join 60,000+ competitive exam aspirants
The number of male employees in Finance department in C is approximately what percent of the total number of employees in Marketing department in D ?
50%
43%
53%
77%
None of the above
43%
Calculation: Male Finance (C) = 600 Total Marketing (D) = 1400 Percentage = (600 ÷ 1400) × 100 = 42.85% Answer: 43%
Calculation:
Male Finance (C) = 600
Total Marketing (D) = 1400
Percentage = (600 ÷ 1400) × 100
= 42.85%
Answer: 43%